Министърът на Културата и Туризма на Република Турция на гмуркане в Галиполи
Министърът на Културата и Туризма на Република Турция Мехмет Нури Ерсой направи възпоменателно гмуркане до потъналия кораб "Ланди" на 27 метра дълбочина в Историческия Подводен Парк "Галиполи". Подводният парк, който е част от пролива Чанаккале (Дарданелите), е разположен на мястото, където се срещат Егейско и Мраморно море и привлича вниманието на водолази от цял свят с подводните си съкровища.
Министър Ерсой, който бе в Чанаккале, за да участва в събитията от фестивала "Културен Път Троя", се гмурна в потъналия на 27 метра дълбочина кораб "Ланди" в залива Сувла заедно с Исмаил Кашдемир, ръководител на историческия обект "Галиполи", който е посветен на войните в Галиполи. Министър Ерсой се гмурна в този гигантски 188-тонен кораб, който е потънал през 1915 г., но почти е запазил състоянието си от първия ден на потъването му. След излизането си от водата , Министърът направи изявление пред членовете на пресата.
Министър Ерсой заяви: "Миналата година открихме водолазния център заедно с Председателството на историческия обект ‘Галиполи’, посветен на Войните в Чанаккале. Тази година в Чанаккале имаше множество посещения на гмуркащи се международни туристи. Надяваме се, че през следващата година този брой ще се увеличи още повече. Днес направихме историческо гмуркане в залива Сувла. Там се намира потъналият кораб "Ланди", построен през 1904 г. Корабът е потънал тук и е запазил формата си до днес. Имаш усещането, че се разхождаш по кораба".
Военните кораби, потънали преди 107 години на историческия полуостров Галиполи, където са се водили войните за Дарданелите, посрещат своите посетители в "Историческия Подводен Парк Галиполи". Епичните корабокрушения на Чанаккале, които носят много истории, сега са част от първия подводен парк на тема Първата Световна Война.
Историческия Подводен Парк Галиполи
Под ръководството на Министерството на Културата и Туризма през 2017 г. Дирекцията на Историческия Обект Галиполи започна работата по проекта "Исторически Подводен Парк Галиполи", за да превърне Чанаккале в един от най-важните центрове за подводен туризъм в света. През 2019 г. беше подписан протокол за подкрепа на проекта между Президентството и Агенцията за развитие на Южна Мармара. Изследователският център TÜBİTAK Marmara започна теренните проучвания по проекта под консултантството на катедрата за опазване на Подводните Културни Реликви на Истанбулския Университет. В резултат на инвентаризационните проучвания, които продължиха две години, беше създадена дестинация, която позволява гмуркане в зона от 150 км.
Историческият подводен парк "Галиполи", който е пресечна точка на Егейско и Мраморно море и привлича вниманието на света благодарение на подводните си съкровища, е отворен на 2 октомври 2021 г. и оттогава разкрива историята под водата.
Скрити съкровища под водата
Първата точка за гмуркане в историческия подводен парк "Галиполи" е 120-метровият британски боен кораб "HMS Majestic", потопен от германската подводница U-21 край бреговете на Седдюлбахир на 27 май 1915 г. На дълбочина от 24 метр, неексплодирали артилерийски снаряди и барут върху потъналия кораб привличат вниманието на любителите на гмуркането.
Анрдеа Масена, който носи името си от един от важните маршали на Френската Революция, и потъналия кораб Seghalien, заминал на последната си мисия с тях, очакват посещението на любителите на гмуркането на дълбочина от 5-7 метра в залива на Ертугрул. Корабите, запазили оригиналния си вид, създават впечатлението, че времето под повърхността на морето е спряло.
Helles Barges, които са използвани за осигуряване на доставки по време на десанта в Чанаккале и са изиграли ефективна роля при десантирането на хиляди войници в Чанаккале, също се срещат с посетителите си в Историческия Подводен Парк Галиполи.
Уникалната подводна история
В Историческия Подводен Парк Галиполи могат да се видят останки от кораби Tekke Bay (W Beach), Шлепове Arıburnu, малки костни Шлепове, кораб Arıburnu Lash, корабокрушението на Lundy, HMS Louis, S.S Milo и Tuzla. Разположена на дълбочина от 10 метра в залива Акбаш, подводницата Mania Network, която е спряла десетки подводници по време на войните в Чанаккале, привлича вниманието като уникална историческа красота, която подводните фотографи трябва да видят.
Невероятни изображения заедно със стотици морски обитатели
Британският кораб HMS Triumph, който потъна във водите със своите 73 души персонал на 25 май 1915 г., очаква своите посетители на дълбочина 70 метра в Кабатепе, приличащ на мавзолей.
Рифовете Бебек, също се намират в границите на Историческия Подводен Парк Галиполи. Това е място където Халеевата Комета е видяна за първи път в историята и обединява стотици животински видове. Предлагайки стотици цветове и разновидности на гмуркачите, които искат да изпитат съвременното гмуркане, рифовете Бебек са кандидат да се превърнат в незаменимо място за любителите на гмуркането по целия свят.
Историческия Подводен Парк Галиполи е проект, който стартира с оглед на повишаване на осведомеността за Битките при Галиполи. Успоредно с това с помощта на най-новите дигитални технологии бяха локализирани корабокрушенията в Дарданелите и Егейско море, които са останали от Първата Световна Война и имат историческо значение. В този смисъл проектът е текущ подводен изследователски проект, който има за цел да помогне за опазването на корабокрушенията от Битката при Галиполи за следващите поколения.
Дирекцията на Историческия Обект Галиполи е основана през 2014 г., за да защити района, където се е състояла Битката при Галиполи, и да повиши осведомеността за нея за следващите поколения. Като най-добре запазената бойна зона, тя е включена в предварителния списък на световното наследство на ЮНЕСКО. Не само, че са запазени следите от битката на сушата, но през 2017 г. стартира акция за локализиране и докосване до останките на потъналите кораби по време на Битката при Галиполи, с цел посещения. Разбира се след, като са предприети мерки за защитата и опазването им.
Това за което се сещате, споменавайки думата Чанаккале, е епичната битка, която се е провела на територията на полуостров Галиполи по време на Първата Световна Война. Въпреки че е едно от най-важните морски събития от Първата Световна Война, състояло се в Чанаккале, то е известно на много малко хора. Повечето хора нямат достъп до тези военни паметници, които замръзнаха в момента на неотслабващата битка. Сега те са подводно културно наследство, разположено на различни дълбочини на морето.
Дирекцията разполага с 3D карти и 3D приложения, изобразяващи как са разположени останките на бойните кoраби по дъното на морето. Така не само гмуркащите се, но и всички останали ще могат да видят тези подводни паметници и да разберат какво има на морското дъно .
https://www.divinggelibolu.com