БИРГИ Е СРЕД „НАЙ-ДОБРИТЕ ТУРИСТИЧЕСКИ СЕЛА“ НА 2022 Г.
С повече от пет хиляди години история и своите класически селджукски и османски къщи, селцето Бирги е включено сред „Най-добрите туристически села за 2022 г.“ от Световна организация по туризъм (UNWTO). Бирги е третото село в Турция в списъка на най-добрите туристически села, след като през 2021 г. се включиха Тараклъ , Сакаря и село Мустафапаша , намиращо се в Невшехир.
Световната организация по туризъм на ООН (UNWTO) обяви най-добрите туристически селища за 2022 г., компилация от изключителни дестинации за селски туризъм по света. Списъкът за 2022 г. включваше 32 дестинации в осемнадесет страни по света. Село Бирги, в Йодемиш, Измир, беше добавено към този списък поради ангажимента си към иновациите и устойчивостта, както и поради своята архитектура и нематериални културни ценности.
Титлата за най-добро туристическо селище обхваща селски дестинации, които приемат туризма като двигател на развитието и като възможност за нов бизнес и доходи, като същевременно запазват и популяризират ценности и продукти, базирани на общността. Списъкът също така разграничава дестинациите по отношение на техния фокус върху развитието на туризма в съответствие с целите на ООН за устойчиво развитие.
Очарователен за местни и чуждестранни посетители
Разположено в средата на най-плодородните басейни на западния Егейски регион на Турция, Бирги се отличава със сенчести калдъръмени улички и традиционни къщи и постройки, датиращи от 12-ти век.
Селото е на седем километра от град Одемиш в провинция Измир. То привлича местни и чуждестранни туристи поради близостта си до Ефес, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, както и до Шириндже, известен със своите плодови вина, и ваканционните курорти като Чешме, Алачаъ и Сеферихисар.
Живописното Бирги има легендарна история на населяването си, датираща от 3000 г. пр.н.е. Управлявано от фригийците, лидийците и персите, Бирги е част от Пергамонското Царство и съответно от Римската и Византийската Империя. Селото е било столица на Княжество Айдъногулларъ по време на периода на Анадолските Княжества. През 1426 г. Бирги попада под османско владичество и продължава да бъде административен и културен център до 17 век.
Бирги – село, приличащо на музей на открито
Бирги съдържа множество исторически структури, включително гробници, медресета , джамии, както и фонтани, бани и библиотеки, много от които датират от анадолските княжества и османските периоди. Със своите над 200 регистрирани произведения, Бирги се откроява като завладяващ музей на открито.
Джамията Улу (Джамия Айдъноглу Мехмет Бей), издигната по време на периода на Анадолските Княжества, е сред най-великолепните примери на гражданската архитектура от 18-ти век на тази епоха. Имението Чакърага, гробницата Имам Биргиви, имението Сандъкоглу, джамията Дервишага и гробницата Юммю Султан Шах са също забележителни структури в селото.
Бирги е обявено за „защитена зона“ през 1996 г. Освен че е първото защитено село, Бирги е включено в предварителния списък на обектите на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 2012 г. Освен това се полагат усилия Бирги да се присъедини към мрежата Cittaslow (Бавен град) на Турция.
Бирги е известен със своята красива природа и местна кухня, както и с историческото си минало. Посетителите на това очарователно село също могат да се насладят на възможността да разговарят с жителите на селото - в автентични кафенета или в дворове, засенчени от вековни чинари - и да научат за културата и историята на Бирги.
Не пропускайте да посетите село Бирги
Местоположението и околното земеделско богатство са оформили местните гастрономически ценности на Бирги. Тази предимно егейска кухня – пионер на здравословното хранене – е известна с акцента си върху зехтина, лозята, билките и морските дарове.
Специалните местни ястия на Бирги включват известната егейска закуска, която се състои от изцяло натурални продукти. Други специалитети са супа кестирме, приготвена с местни пилета; органични билки, печени или направени на салати; кешкек с масло (яхния от пшеница/ечемик и месо), супа от чатал (леща) и пълнени цветя от тиквички. Бесмет, друго ястие, приготвящо се чрез сушене в старите каменни пещи на селото. Картофените ястия, приготвени с картофи Йодемиш, и снежната халва, която е смес от сок от черна черница и натрошен лед от Боздаг, също са доста популярни.